পূব ভাৰতৰ প্ৰথম হাঁওফাঁও সংৰোপণ : ক’ত, কেতিয়া ? Where and when was Eastern India’s first lung transplant done?

0
685
পূব ভাৰতৰ ব্যক্তিগত চিকিৎসালয় শৃংখলাৰ সৰ্ববৃহৎ শৃংখলা মেডিকা ছুপাৰস্পেচিয়েলিটি হাস্পতালে পূব ভাৰতৰ প্ৰথম হাঁওফাঁও সংৰোপণ সফলতাৰে সম্পন্ন কৰি অংগ সংৰোপণৰ ক্ষেত্ৰত এক নতুন অধ্যায় সংযোজন কৰিছে৷ মেডিকা ছুপাৰস্পেচিয়েলিটি হাস্পতালত দুবাৰ হাঁওফাঁও সংৰোপণ ২০ ছেপ্টেম্বৰত কৰা হৈছে আৰু ৪৬ বছৰ বয়সৰ দীপক হালডাৰেজৰ ওপৰত কৰা হৈছে, যি কভিড-১৯ত ভুগি আছিল আৰু ECMO ৰ সমৰ্থনত আছিল৷ হাওঁফাওঁটো এয়াৰ এম্বুলেন্সেৰে গুজৰাটৰ চুৰাটৰ মেডিকা ছুপাৰস্পেচিয়েলিটি হাস্পতাললৈ অনা হৈছিল৷ ডাঃ কুণাল সৰকাৰৰ দ্বাৰা গঠিত মেডিকাৰ কাৰ্ডিয়াক ছাৰ্জাৰী আৰু কাৰ্ডিয়াক ক্ৰিটিকেল কেয়াৰ দলৰ পৃষ্ঠপোষকতাত এই সংৰোপণ কৰা হৈছিল৷ মেডিকা হৈছে হৃদযন্ত্ৰ, হাঁওফাঁও, অগ্ন্যাশয়, যকৃতৰ বাবে সংৰোপণ কৰাৰ বাবে পূব ভাৰতৰ একমাত্ৰ ব্যক্তিগত সুবিধা থকা চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠান৷ হালডাৰেজক ৰাষ্ট্ৰীয় অংগ আৰু কলা সংৰোপণ সংগঠন আৰু আঞ্চলিক অংগ আৰু কলা সংৰোপণ সংস্থাত পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল৷ গুজৰাটৰ চুৰাটৰ ইউনাইটেড গ্ৰীন হাস্পতালৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰীয় অংগ আৰু কলা সংৰোপণ সংস্থাৰ জৰিয়তে হাঁওফাঁও সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল, যিয়ে মাল্টি-অংগ দানৰ বাবে সকলো পৰামৰ্শ দিছিল৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here