Home Daily news সুখবৰ : চলিত বৰ্ষত দেশত আৰম্ভ হ’ব হাইড্ৰজেন ৰে’ল

সুখবৰ : চলিত বৰ্ষত দেশত আৰম্ভ হ’ব হাইড্ৰজেন ৰে’ল

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ভাৰতৰ প্ৰযুক্তি ক্ষেত্ৰখনত যথেষ্ট প্ৰসাৰ তথা সংবৰ্ধন ঘটোৱাৰ চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে৷ ইয়াৰ অংশ হিচাপে বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত সুদূৰপ্ৰসাৰী চিন্তা-চৰ্চা আৰম্ভ কৰিছে৷ দেশত তথ্য-প্ৰযুক্তিক অধিক উন্নত তথা প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ ৰে’ল বিভাগে হাইড্ৰজেন ৰে’ল চলোৱাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে৷ চলিত বৰ্ষতে ৰে’ল মন্ত্ৰ্যালয়ে দেশত হাইড্ৰজেন ৰে’ল চলোৱাৰ বাবে স্থিৰ কৰিছে৷  উল্লেখ্য যে ভাৰতীয় ৰে’ল বিভাগে সদায়েই প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে বিভিন্ন পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে৷ ইয়াৰ অংশ হিচাপে এই সিদ্ধান্ত লোৱ বুলি সদৰী কৰিছে৷ ৰে’ল বিভাগে দেশত প্ৰচলন হৈ থকা ডিজেলচালিত ইঞ্জিনৰ পৰিৱৰ্তে দেশীয় প্ৰযুক্তিৰে তৈয়াৰী হাইড্ৰজেন ৰে’ল চলোৱাৰ বাবে প্ৰস্তুত হৈছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ৷সেই অনুসৰি চলিত বছৰত হাৰিয়ানাৰ সোণপটৰ পৰা জিন্দলৈ প্ৰথম ৮৯ কিলোমিটাৰ পথত হাইড্ৰজেন ৰে’ল চলোৱাৰ কথা ঘোষণা কৰে৷

Most Popular

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ঘণ্টা ঘণ্টা ধৰি কাণত হেডফোনথাকিলে হ’ব পাৰে এই মহা বিপদ

নিয়মিতভাৱে হেডফোন ব্যৱহাৰ কৰিলে বিভিন্ন সমস্যাই দেখা দিব পাৰে৷ এই তালিকাত কিছু ভয়াৱহ ৰোগৰ নামো সন্নিৱিষ্ট হৈছে৷ সময় থাকোঁতে সেয়ে এই বিষয়ে...

তিতাকেৰেলা এইবোৰৰসৈতে ভুলতো নাখাব

খাবলৈ তিতা হ’লেও তিতাকেৰেলা যে আমাৰ শৰীৰৰ বাবে ভীষণ উপকাৰী সেই কথা সকলোৱে জানে৷ তিতাকেৰেলা এনে এবিধ পাচলি, যাৰ আছে হাজাৰটা ঔষধি...