Home Daily news ব্লাড গ্ৰুপৰ ওপৰত ভিত্তি কৰিহে খাদ্য গ্ৰহণ কৰক

ব্লাড গ্ৰুপৰ ওপৰত ভিত্তি কৰিহে খাদ্য গ্ৰহণ কৰক

আপোনাৰ ব্লাড গ্ৰুপ কি? তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আপোনাৰ শৰীৰৰ পক্ষে কি কি খাদ্য ক্ষতিকাৰক৷ কিয়নো বিভিন্ন গৱেষণাত পোৱা মতে বেলেগ বেলেগ ব্লাড গ্ৰুপৰ কাৰণে সকলোবোৰ খাদ্য নিৰাপদ নহয়৷ কিছুমান খাদ্য যদি এটা ব্লাড গ্ৰুপৰ লোকৰ বাবে উপকাৰী, সেই খাদ্যবিধ অইন এটা ব্লাড গ্ৰুপৰ কাৰণে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে৷ সেয়েহে খাদ্য গ্ৰহণ কৰোঁতে কি কি ব্লাড গ্ৰুপৰ লোকে কি খাদ্য খাব নালাগে সেই বিষয়ে জনাটো দৰকাৰ৷ মানৱ দেহত মূলতঃ চাৰি প্ৰকাৰৰ ব্লাড গ্ৰুপ পোৱা যায়৷ A,  B, AB আৰু  O ৷ আধুনিক চিকিৎসা বিজ্ঞানত এই তেজৰ গ্ৰুপৰ গুৰুত্ব অপৰিসীম৷ তেজৰ গ্ৰুপৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এখন খাদ্য তালিকা প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি৷ জানো আহক কি কি খাদ্য এই ব্লাড গ্ৰুপৰ লোকে নাখাব৷

যিসকল লোকৰ দেহত O ব্লাড গ্ৰুপ থাকে, তেওঁলোকে প্ৰ’টিনসমৃদ্ধ প্ৰাণীজ খাদ্য খোৱাটো দৰকাৰ৷ অৰ্থাৎ মূলতঃ মাছ, মাংস, কণী আদি খাব পাৰে৷ পাচলিৰ ভিতৰত ব্ৰকলি, পিঁয়াজ, নহৰু, কোমোৰা আদি খাব পাৰে৷ আনহাতে দুগ্ধজাত খাদ্য এৰাই চলিব O গ্ৰুপৰ লোকে৷
A গ্ৰুপৰ লোকসকলে ৰেডমিট এৰাই চলাই শ্ৰেয়৷ শাক-পাচলি যথেষ্ট পৰিমাণে খাব পাৰে৷ আটাইতকৈ উপযোগী সম্পূৰ্ণ নিৰামিষ খাদ্য খোৱাটো ভাল৷
B গ্ৰুপৰ মানুহে মুৰ্গীৰ মাংস নোখোৱাই ভাল৷ ইয়াৰ উপৰি গমৰ আটা, দাইল, বিলাহী আদি কম পৰিমাণে খাব লাগে৷ এইবোৰৰ বাদে সকলো প্ৰাণীজ খাদ্য খাব পাৰে৷
AB গ্ৰুপৰ মানুহৰ খাদ্য তালিকাত মিশ্ৰ খাদ্যাভ্যাস গঢ়ি তুলিব লাগে৷ সামুদ্ৰিক মাছ, দুগ্ধজাত খাদ্য, দাইল, দানাজাতীয় খাদ্য আদি খাব পাৰে৷ আনহাতে ৰাজমা, লুবিয়া আদি এৰাই চলক৷ ৰেডমিট, মুৰ্গীৰ মাংস খোৱাৰ পৰাও বিৰত থাকক৷

Most Popular

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ঘণ্টা ঘণ্টা ধৰি কাণত হেডফোনথাকিলে হ’ব পাৰে এই মহা বিপদ

নিয়মিতভাৱে হেডফোন ব্যৱহাৰ কৰিলে বিভিন্ন সমস্যাই দেখা দিব পাৰে৷ এই তালিকাত কিছু ভয়াৱহ ৰোগৰ নামো সন্নিৱিষ্ট হৈছে৷ সময় থাকোঁতে সেয়ে এই বিষয়ে...

তিতাকেৰেলা এইবোৰৰসৈতে ভুলতো নাখাব

খাবলৈ তিতা হ’লেও তিতাকেৰেলা যে আমাৰ শৰীৰৰ বাবে ভীষণ উপকাৰী সেই কথা সকলোৱে জানে৷ তিতাকেৰেলা এনে এবিধ পাচলি, যাৰ আছে হাজাৰটা ঔষধি...