বৃদ্ধসকলৰ আঘাতজনিত মৃত্যুৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে পিছলি পৰা

0
245

বৃদ্ধসকলৰ আঘাত-সম্পৰ্কীয় মৃত্যুৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে পিছলি পৰা৷ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, দুৰ্বল দৃষ্টিশক্তিৰ বাবে সকলোবোৰ হৈছে বিশ্বব্যাপী অনিচ্ছাকৃত আঘাতজনিত মৃত্যুৰ দ্বিতীয় মুখ্য কাৰণ৷ য’ত ৬০ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলে সৰ্বাধিকসংখ্যক মাৰাত্মক পতনৰ সন্মুখীন হয়৷ বয়স-সম্পৰ্কীয় মেকুলাৰ ডিজেনেৰেশ্যন [এ এম ডি] হৈছে এক ৰেটিনা ৰোগ, যাৰ ফলত ৬৫ বছৰৰ অধিক বয়সৰ ৰোগীৰ দৃষ্টিশক্তি হ্ৰাস হয়৷ মুখ্য কাৰণটো হ’ল মেকুলা নামৰ ৰেটিনাৰ এটা ঠাইৰ ক্ষতি৷
সেয়েহে এ এম ডিত চকুক্ষেত্ৰৰ কেন্দ্ৰীয় এলেকাত দৃষ্টিশক্তি ক্ৰমান্বয়ে হেৰুওৱা হয় আৰু সময়মতে নিৰ্ণয় নকৰিলে বা সঠিকভাৱে চিকিৎসা নকৰিলে অপৰিৱৰ্তনীয় দৃষ্টিশক্তি হ্ৰাস আৰু অন্ধত্বলৈ আগবাঢ়িব পাৰে৷ গুৱাহাটীৰ ভিট্ৰিঅ’ৰেটিনা বিভাগৰ জ্যেষ্ঠ পৰামৰ্শদাতা আৰু মুৰব্বী এম জে বৰ্মনে কয় যে বয়স সম্পৰ্কীয় মেকুলাৰ ডিজেনাৰেশ্যন মুখ্যতঃ কেন্দ্ৰীয় আৰু পঢ়াদৃষ্টি প্ৰভাৱিত কৰে, বিকৃতি আৰু মুখবোৰ চিনাক্ত কৰাত অসুবিধাৰ দৰে লক্ষণবোৰ মুখ্য৷ 
এই ৰোগীসকলৰ ভিচুমটৰ আৰু ভাৰসাম্যৰ ঘাটি থকা দেখা যায়, যাৰ ফলত অনাড়ম্বৰতা হয় আৰু পতনৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়৷ ৰোগী আৰু যত্ন লওঁতাক এ এম ডিৰ পৰিণামৰ বিষয়ে অৱগত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো আপোচ কৰা দৃষ্টিশক্তি, স্বাভাৱিক, দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপ কৰা ৰোগীসকল যত্ন লওঁতাৰ সহায় অবিহনে প্ৰাক্তনভাৱে কঠিন হৈ পৰে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here