বাৰ্ষিক দুগ্ধ দিৱসত কি ক’লে পূৰৱী ডেইৰী-এ

0
284
অসমৰ সৰ্ববৃহৎ দুগ্ধ সমবায় পূৰবী ডেইৰীয়ে ৬ অক্টোবৰত গুৱাহাটীত এক অনুষ্ঠানত বাৰ্ষিক দুগ্ধ দিৱস উদ্‌যাপন কৰে৷ পূৰবী ডেইৰী হিচাপে জনাজাত পশ্চিম অসম গাখীৰ উৎপাদক সমবায় ইউনিয়ন লিমিটেডে আয়োজন কৰা দুগ্ধ দিৱসৰ উদ্দেশ্য আছিল দুগ্ধ উৎপাদকসকলক মত বিনিময় আৰু অভিজ্ঞতা ভাগ-বাটোৱাৰা কৰাৰ বাবে এক মঞ্চ প্ৰদান কৰা৷ অসমৰ কৃষি, AHVD আৰু সহযোগিতা মন্ত্ৰী অতুল বৰাই মুখ্য অতিথি হিচাপে গুৱাহাটীৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ কলাক্ষেত্ৰত অনুষ্ঠিত অনুষ্ঠানত সভাপতিত্ব কৰে৷ লগতে অসম চৰকাৰৰ অতিৰিক্ত মুখ্য সচিব  মনিন্দৰ সিঙে সন্মানীয় অতিথি হিচাপে এই অনুষ্ঠানত যোগদান কৰে৷ আন বহুতো জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী বিষয়া, সংশ্লিষ্ট সংস্থা আৰু দুগ্ধ খেতিয়ক অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত আছিল৷ উল্লেখযোগ্য যে ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষত পূৰবী হিচাপে জনাজাত পশ্চিম অসম গাখীৰ উৎপাদক সমবায় ইউনিয়ন লিমিটেডে প্ৰতিদিনে গড়ে ৪.৪২ শতাংশ  চৰ্বি আৰু ৮.৩৫ শতাংশ SNF-ৰ সৈতে প্ৰায় ২৯,০০০ কিল’গ্ৰাম গাখীৰ সংগ্ৰহৰ প্ৰতিবেদন দিছিল৷ লগতে সৰ্বাধিক ক্ৰয়ৰ সময়ত প্ৰায় ১৪,০০০ দুগ্ধ খেতিয়কক সামৰি ৩৫৯টা কাৰ্যকৰী দুগ্ধ সমবায় সমিতিৰ পৰা প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৪৬,০০০ কিল’গ্ৰাম গাখীৰ সংগ্ৰহ কৰিছিল৷ বিগত বছৰবোৰত আমূলে ইয়াৰ সন্মানীয় গ্ৰাহকসকলক মান-আধাৰিত মূল্য-সংযোজিত সামগ্ৰী প্ৰদান কৰাৰ উপৰি ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত দুগ্ধ খেতিয়কসকলৰ বাবে গোটেই বছৰজুৰি লাভজনক বজাৰ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে সক্ষম কৰিছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here