Home Health Naturally বগৰীৰ কি আছে এনে অসাধাৰণ গুণ

বগৰীৰ কি আছে এনে অসাধাৰণ গুণ

সাধাৰণতে পুহ মাহত বজাৰ বগৰীৰে ভৰি পৰে৷ এই মাহৰ পৰা বজাৰত বগৰী সহজলভ্য হয়৷ বগৰীৰ সৈতে সৰস্বতী পূজাৰ এটা নিবিড় সম্বন্ধ আছে৷ কিয়নো সৰস্বতী পূজাত দেৱীক এই ফলবিধ বিশেষভাৱে উৎসৰ্গা কৰা হয়৷ বগৰী কেঁচাই খোৱা, টক বনাই বা বিভিন্ন ধৰণে খোৱা হয়৷ সোৱাদৰ লগতে বগৰীৰ আছে বহুতো উপকাৰী গুণ৷ জানো আহক বগৰী খালে আমাৰ কি উপকাৰ হয়৷ বগৰীত প্ৰচুৰ পৰিমণে ভিটামিন-চি পোৱা যায়৷ ইয়াৰ বাহিৰেও ভিটামিন-এ, পটেচিয়াম আদি পৰ্যাপ্ত মাত্ৰাত থাকে৷ যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰাৰ লগতে টনচিলাইচিছ, জিভা বা ওঁঠৰ ঘা আদি সংক্ৰামক ৰোগ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে৷
বগৰী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণেৰে ভৰপূৰ হোৱা বাবে কেঞ্চাৰ, লিউকেমিয়া তথা টিউমাৰৰ দৰে মাৰাত্মক ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ কৰাত সহায় কৰে৷
জ্বৰ, চৰ্দি, কাহ আদি সমস্যা বগৰীয়ে প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে৷ ইয়াৰ উপৰি জিভাৰে সোৱাদ নোপোৱা, হজম শক্তি লোপ পোৱা আদি সমস্যাৰো তাৎক্ষণিক সমাধান দিয়ে বগৰীয়ে৷
বগৰীত খুব কম কেলৰি থাকে বাবে ই শক্তিৰ ভাল উৎস৷ ক্ৰমান্বয়ে পেট ডাঙৰ হৈ যোৱা, পেটৰ বিভিন্ন সমস্যা, ৰক্তহীনতা আৰু ব্ৰংকাইটিছ আদি ৰোগৰ নিৰাময় বগৰীয়ে দিয়ে৷
বগৰী ছালৰ কাৰণে অত্যন্ত উপকাৰী৷ বগৰীয়ে ছালৰ ৰুক্ষতা, ছালত পৰা বয়সৰ চাপ আদি দূৰ কৰি ছালখন কোমল কৰে৷
বগৰী অত্যন্ত উপকাৰী তেজ বিশুদ্ধকাৰক এবিধ ফল৷ আনহাতে ডায়েবেটিছ তথা উচ্ছ ৰক্তচাপজনিত ৰোগ ভোগাসকলৰ বাবে বগৰী ভাল৷
যকৃতৰ নানা ৰোগ প্ৰতিৰোধত বগৰীয়ে খুব ভাল কাম কৰে৷ যকৃতৰ কাম কৰাৰ ক্ষমতা বঢ়াই তোলে এই ফলবিধে৷
যিসকলৰ কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা আছে, তেওঁলোকে বগৰী সেৱন কৰি এই সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাব পাৰে৷
বগৰীত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ কেলচিয়াম আৰু ফচফৰাছ আছে বাবে দাঁত আৰু হাড় মজবুত হোৱাত সহায় কৰে৷

Most Popular

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ঘণ্টা ঘণ্টা ধৰি কাণত হেডফোনথাকিলে হ’ব পাৰে এই মহা বিপদ

নিয়মিতভাৱে হেডফোন ব্যৱহাৰ কৰিলে বিভিন্ন সমস্যাই দেখা দিব পাৰে৷ এই তালিকাত কিছু ভয়াৱহ ৰোগৰ নামো সন্নিৱিষ্ট হৈছে৷ সময় থাকোঁতে সেয়ে এই বিষয়ে...

তিতাকেৰেলা এইবোৰৰসৈতে ভুলতো নাখাব

খাবলৈ তিতা হ’লেও তিতাকেৰেলা যে আমাৰ শৰীৰৰ বাবে ভীষণ উপকাৰী সেই কথা সকলোৱে জানে৷ তিতাকেৰেলা এনে এবিধ পাচলি, যাৰ আছে হাজাৰটা ঔষধি...