জীৱনদায়িনী তুলসী গছজোপাৰ কেনেদৰে পৰিচৰ্যা কৰিব ?

0
321

ধৰ্মীয় আৰু বৈজ্ঞানিক দুয়োটা কাৰণতে তুলসী উদ্ভিদ গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। বেছিভাগ লোকে ইয়াক ঘৰত ৰোপণ কৰে, কিন্তু কেতিয়াবা তুলসী গছজোপা ভালদৰে বৃদ্ধি নহয় আৰু ই শুকাবলৈ আৰম্ভ কৰে। যদি ঘৰত তুলসী গছ ৰোপণ কৰে
, তেন্তে এইসমূহ পৰামৰ্শই তুলসীৰ গছজোপাক সদায়ে সজীৱ কৰি ৰাখিব।

তুলসী গছজোপা শুকোৱাৰ মূল কাৰণ হ’ল কমকৈ পানী পোৱা, কম সূৰ্যৰ পোহৰ আৰু কম বায়ু। কিন্তু যদি তুলসীৰ গছজোপা শুকাই যায়, তেন্তে ইয়াত নিম পাতৰ গুড়ি যোগ দিয়ক। তুলসী গছজোপা সজীৱ কৰি ৰখাৰ এইটো এটা সঠিক উপায়। ইয়াৰ বাবে, নিমৰ পাতবোৰ শুকুৱাওক আৰু তুলসী গছত মাত্ৰ দুই চামুচ পাউডাৰ যোগ দিয়ক। তাৰ কেইদিনমান পাছত দেখিব যে ই পুনৰ সজীৱ হৈ উঠিব ধৰিছে আৰু নতুন পাত আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে।

তুলসী গছজোপা বেছি আৰ্দ্ৰতা হৈ থকা ভাল নহয়। গছজোপাৰ তলত অত্যধিক পানী জমা হোৱাৰ ফলত, ইয়াৰ পাত সৰি শুকাবলৈ আৰম্ভ হয়। এই সমস্যাৰ দূৰ কৰিবলৈ, তুলসী গছজোপা মাটিৰ ১৫ ৰপৰা ২০ চেণ্টিমিটাৰ গভীৰত খনন কৰি ৰোপণ কৰক। যেতিয়া শিপাবোৰত আৰ্দ্ৰতা দেখা যায়, তেন্তে ইয়াত শুকান মাটি আৰু বালি ভৰাই দিয়ক। ই উদ্ভিদৰ শিপাবোৰক বায়ু প্ৰদান কৰিব আৰু গছজোপাক সজীৱ কৰি ৰাখিব।

আৰ্দ্ৰতাৰ ফলত তুলসী উদ্ভিদত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। এই উদ্দেশ্যৰ বাবে নিম বীজৰ গুড়ি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এই গুড়ি মাটিত মিহলি কৰক। ই ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ সমস্যা দূৰ কৰিব। যদি গুড়ি নাথাকে, নিমৰ পাতবোৰ পানীত উতলাওক। ইয়াক ঠাণ্ডা কৰক আৰু তাৰ পাছত ইয়াক বটল এটাত ভৰাই লওক। তাৰ পাছত প্ৰত্যেক ১৫ দিনৰ মূৰত গছজোপাৰ মাটি খনন কৰক আৰু ইয়াত দুই চামুচ নিম পাতৰ পানী যোগ দিয়ক। ই ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ আঁতৰ কৰিব।

তুলসী গছজোপা ধোঁৱা আৰু তেলৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব আৰু প্ৰতিদিনে ইয়াৰ পাত ছিঙিব নালাগে। পূজা-পাৰ্বণ কৰোঁতে যদি গছৰ ওচৰত চাকি আৰু ধূপ জ্বলায়, তেন্তে ইয়াৰ ফলত গছজোপা নষ্ট হৈ পৰিব পাৰে। ইয়াক উদ্ভিদজোপাৰ পৰা দূৰত্বত ৰাখিব।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here