অসমত কৰ্কট ৰোগ বৃদ্ধিৰ কাৰণ সম্পৰ্কে গৱেষণাৰ কোনে পোষকতা কৰিলে ?

0
1056

অসমত  কৰ্কট ৰোগৰ বৰ্ধিত প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ কাৰণ বিশ্লেষণ কৰাৰ বাবে ৰাজ্য ভিত্তিক গৱেষণা আৰম্ভ কৰাৰ পোষকতা কৰিছে মুখ্যমন্ত্ৰী ড॰ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই৷ গুৱাহাটীৰ হেলথ্‌ চিটি হস্পিটেলত ৰেডিঅ’ থেৰাপিৰ দ্বিতীয়টো গোট মুকলি কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই কয় যে অসমৰ লগতে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যকেইখনত কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ দ্ৰুত গতিত বৃদ্ধি পাইছে৷ কি কাৰণত কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে, সেয়া জানিবৰ বাবে চিকিৎসক, বিজ্ঞানীসকলক গৱেষণা কৰিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আহ্বান জনায়৷ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে অসমৰ লগতে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যকেইখনত কৰ্কট ৰোগৰ বৰ্ধিত প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি হেলথ্‌ চিটি হস্পিটেলত সংযোজন কৰা ৰেডিঅ’ থেৰাপিৰ নতুন তথা দ্বিতীয় গোটটোৱে কৰ্কট ৰোগীসকলক চিকিৎসাত বিশেষভাৱে উপকৃত কৰিব৷ সৰ্বভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদ ২০২০ চনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি মিজোৰাম, মেঘালয়, অসম আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশত কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ কথা উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে চৰকাৰে ৰাজ্যত কেইবাখনো কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসালয় স্থাপন কৰিছে৷ তাৰ উপৰি ৰাজ্য চৰকাৰৰ লগতে ব্যক্তিগত খণ্ডত পেট চিটি স্কেন ব্যৱস্থা গঢ়ি উঠাৰ কথা উল্লেখ কৰি কয় যে কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাৰ ব্যয়বহুলতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ইয়াৰ সুলভ আৰু সহজলভ্য চিকিৎসা সেৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আহি পৰিছে৷ ক’ৰ’নেৰী হৃদৰোগৰ চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত অসমে ১০ হাজাৰ ৰোগীক চিকিৎসা প্ৰদানৰ সীমাৰেখা অতিক্ৰম কৰাৰ পথত অগ্ৰসৰ হৈছে বুলি উল্লেখ কৰি ব’ন মেৰু সংৰোপণৰ ক্ষেত্ৰত ৰাজ্য চৰকাৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাৰ লগতে ৰাজ্যত এটা বৃহৎ কেন্দ্ৰ গঢ়ি তোলাৰ প্ৰয়োজনীয়তা থকাৰ কথাও সদৰী কৰে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here