অমিতাৰ গুটি পেলাই নিদিব ! জানক ইয়াৰ অসাধাৰণ গুণ

0
1839
সাধাৰণতে অমিতা তৰকাৰী হিচাপে বা পকা অমিতা সকলোৱে খোৱা দেখা যায়৷ আমি অমিতা কাটোতে ইয়াৰ সাহখিনি ৰাখি গুটিবোৰ পেলাই দিওঁ৷ অমিতাৰ ক’লা গুটিবোৰৰো যে যথেষ্ট পুষ্টিগুণ আছে, সেইটো আমাৰ জ্ঞাত নহয়৷ অমিতাৰ গুটিৰ গুণবিলাক জানিলে হয়তো আপুনি আজিৰ পৰা অমিতাৰ গুটিবোৰ ডাষ্টবিনত নেপেলাব৷ অমিতাৰ গুটিত এনে কি গুণ আছে জানো আহক৷

(১) অমিতাৰ বীজত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ফাইবাৰ পোৱা যায়৷ পেট পৰিষ্কাৰ ৰখাত আৰু হজম শক্তি বৃদ্ধি কৰাত অমিতাৰ গুটিয়ে সহায় কৰে৷


(২) মহিলাৰ মাহেকীয়া সময়ত হোৱা যন্ত্ৰণাৰ কষ্ট লাঘৱ কৰাৰ বাবে অমিতাৰ গুটি যথেষ্ট উপকাৰী৷


(৩) অমিতাৰ গুটি এণ্টিএজিং বৈশিষ্ট্যৰে ভৰপূৰ৷ যিয়ে মুখত বয়সৰ চাপ পৰাত বাধা দিয়ে৷ বলিৰেখাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ অমিতাৰ গুটি খাব লাগে৷

Papaya Seeds: A Delicious Dressing Recipe


(8) ৰক্তচাপ আৰু শৰীৰত কলেষ্টৰেলৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাত অমিতাৰ গুটিয়ে সহায় কৰে৷


(৫) অমিতাৰ গুটিয়ে হৃদৰোগজনিত যিকোনো ৰোগ নিৰাময়ৰ বাবে সহায় কৰে৷


(৬) অমিতাৰ গুটিত এণ্টিবেক্টেৰিয়েল উপাদান থাকে৷ ইয়াৰ সীমিত পৰিমাণে খালে ষ্টাফিলোকক্কাছ, ছালমোনেলা টাইফি, চিউডোমোনাছ এৰুগিনোছা আদি অপকাৰী বেক্টেৰিয়াৰ পৰা শৰীৰটোক ৰক্ষা কৰিব পাৰে৷


সেয়েহে আপুনি আজিৰ পৰা সংকল্প লওক– অমিতাৰ কাটোতে গুটিবোৰ পেলাই নিদি খাদ্য হিচাপে গ্ৰহণ কৰক আৰু শৰীৰটো ৰোগমুক্ত কৰি ৰাখক৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here