২৬ হাজাৰৰো অধিক পক্ষীৰকলৰৱত মুখৰ দীপৰ বিল

0
285


দীপৰ বিল অসমৰ একমাত্ৰ ৰামচাৰ স্থান৷ শীতকাল আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে শ শ পৰিভ্ৰমী চৰায়ে আহি দীপৰ বিল ভিৰ কৰেহি৷ শেহতীয়াকৈ দীপৰ বিলত চৰাইৰ সংখ্যাৰ গণনাত ৯৭টা চৰাইৰ প্ৰজাতিৰ ৪,০০০ৰো অধিক চৰাই নথিভুক্ত কৰা হৈছে৷ ৪ জানুৱাৰীৰ পুৱা অসম বন বিভাগৰ গুৱাহাটী বন্যপ্ৰাণী বিভাগে এই গণনাৰ আয়োজন কৰিছিল৷ চৰাই গণনাৰ অনুশীলনৰ উপৰি স্পট বাৰ্ড ফটোগ্ৰাফী প্ৰতিযোগিতাও অনুষ্ঠিত হৈছিল৷ বন বিভাগৰ বিষয়া, পক্ষী বিশেষজ্ঞ, শিক্ষাৰ্থী আৰু বেচৰকাৰী সংগঠনৰ প্ৰতিনিধিসহ মুঠ ৩৭জন ব্যক্তিয়ে চৰাই গণনা অনুশীলনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল৷ চৰাইবোৰক আৰ্দ্ৰভূমিৰ নটা অঞ্চলত আৰু খোজকাঢ়ি আৰু নাৱত নটা গোটত বিভক্ত হৈ জৰীপ পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি গণনা কৰা হৈছিল৷ এজন প্ৰখ্যাত পক্ষীবিদ ডাঃ আনৱাৰুদ্দিন চৌধুৰীয়ে অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ সৈতে গৈছিল আৰু অনুশীলনৰ সময়ত নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰিছিল৷ এই অনুশীলনটো গুৱাহাটী বন্যপ্ৰাণী বিভাগৰ ডি এফ অ’ জয়শ্ৰী নাইডিঙে সমন্বয় কৰিছিল৷ আনহাতে আৰণ্যকৰ জ্যেষ্ঠ বিজ্ঞানী উদয়ন বৰঠাকুৰে চৰাই গণনাৰ কাৰিকৰী দিশবোৰৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছিল৷ দিপৰ বিলত চৰাইৰ সংখ্যা গুৱাহাটী বন্যপ্ৰাণী বিভাগৰ দ্বাৰা গ্ৰহণ কৰা এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ আছিল৷ এনে নিৰীক্ষণৰ জৰিয়তে প্ৰাপ্ত চৰাইৰ প্ৰজাতি আৰু সংখ্যাৰ তথ্যই দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত সংৰক্ষণ পৰিকল্পনাত যথেষ্ট সহায় কৰিব৷ উল্লেখ্য যে ২০২১ চনত অনুষ্ঠিত পূৰ্বৰ গণনাৰ তুলনাত অসমৰ একমাত্ৰ ৰামচাৰ স্থান দিপৰ বিলত চৰাই গণনাৰ এই কাৰ্যকলাপে অধিক প্ৰজাতিৰ বিচিত্ৰতা আৰু মুঠ চৰাইৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পোৱাটো স্পষ্ট কৰিছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here