Home Daily news হেবিটেট্‌ছ ট্ৰাষ্টৰ দেশৰ জৈৱ-বৈচিত্ৰ্য সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰয়াস

হেবিটেট্‌ছ ট্ৰাষ্টৰ দেশৰ জৈৱ-বৈচিত্ৰ্য সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰয়াস

ভাৰতৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থান আৰু থলুৱা প্ৰজাতিৰ সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ দিশত কাম কৰা এক অ-লাভজনক সংগঠন হেবিটেট্‌ছ ট্ৰাষ্টে ভাৰতৰ বিপদাপন্ন বন্যপ্ৰাণী আৰু প্ৰাকৃতিক বাসস্থানৰ সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ দিশত প্ৰাথমিক কাম কৰা সংগঠন আৰু ব্যক্তিসকলক আৰ্থিকভাৱে সহায় কৰিবলৈ আৱেদন আহ্বান কৰিছে৷ হেবিটেটছ ট্ৰাষ্টে ভাৰতৰ সমৃদ্ধ জৈৱ-বৈচিত্ৰ্য সুৰক্ষিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে মুঠ ৩.২০ কোটি টকা পুৰস্কাৰৰ সৈতে তিনিটা শ্ৰেণীত প্ৰদান কৰিব৷ অনুদানৰ বাবে https://www.thehabitatstrust.org/ পৰ্টেলত ৫ আগষ্ট, ২০২২-লৈ আৱেদন প্ৰ-পত্ৰবোৰ অনলাইনত পূৰণ কৰিব পাৰিব৷ হেবিটেট্‌ছ ট্ৰাষ্টৰ মুৰব্বী ৰুশিকেশ চৱনে কয় যে জৈৱ-বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণৰ প্ৰয়োজনীয়তা গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে, কিয়নো মানৱ জাতিয়ে সন্মুখীন হোৱা আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰত্যাহবানবোৰ হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে এক অভূতপূৰ্ব সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে৷ বিজ্ঞান আৰু পৰিৱেশ কেন্দ্ৰৰ ২০২১ চনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি আমাৰ দেশে ইয়াৰ চাৰিটা জৈৱ-বৈচিত্ৰ্যৰ হটস্পটৰ অধীনত ৯০ শতাংশতকৈও অধিক এলেকা হেৰুৱাইছে আৰু ইয়াৰ পৰা ২৫টা প্ৰজাতি ইতিমধ্যে বিলুপ্ত হৈছে৷ হেবিটেট্‌ছ ট্ৰাষ্টৰ অনুদান হৈছে আমাৰ সমৃদ্ধ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সুৰক্ষিত আৰু পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ উৎসাহী সংৰক্ষণবিদসকলৰ দ্বাৰা কৰা প্ৰচেষ্টাক সহায় কৰাৰ এক প্ৰয়াস৷

Most Popular

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ধুমুহা আহে লাহে লাহে

(৩১ মে' : বিশ্ব ধঁপাত-বিৰোধী দিৱস উপলক্ষে) ডাঃ অৰূপ কুমাৰ নাথঅধ্যক্ষ তথা মুখ্য পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য ইউৰ'লজি বিশেষজ্ঞ,

ঘণ্টা ঘণ্টা ধৰি কাণত হেডফোনথাকিলে হ’ব পাৰে এই মহা বিপদ

নিয়মিতভাৱে হেডফোন ব্যৱহাৰ কৰিলে বিভিন্ন সমস্যাই দেখা দিব পাৰে৷ এই তালিকাত কিছু ভয়াৱহ ৰোগৰ নামো সন্নিৱিষ্ট হৈছে৷ সময় থাকোঁতে সেয়ে এই বিষয়ে...

তিতাকেৰেলা এইবোৰৰসৈতে ভুলতো নাখাব

খাবলৈ তিতা হ’লেও তিতাকেৰেলা যে আমাৰ শৰীৰৰ বাবে ভীষণ উপকাৰী সেই কথা সকলোৱে জানে৷ তিতাকেৰেলা এনে এবিধ পাচলি, যাৰ আছে হাজাৰটা ঔষধি...