প্ৰস্তৰ যুগৰ পাছত পৃথিৱীৰআকাশত দেখা যাব বিৰল ধূমকেতু

0
144


এবছৰ দুবছৰ বা ১০০ বছৰ নহয়, প্ৰায় ৫০ হাজাৰ বছৰ পাছত পুনৰ দেখা পাব এক মহাজাগতিক ঘটনা৷ আৰু এই মহাজাগতিক ঘটনা শেষবাৰৰ বাবে দেখা পাব পাৰে বিশ্ববাসীয়ে৷ পৃথিৱীৰ আকাশত ৫০ হাজাৰ বছৰ পাছত পুনৰ দেখা দিব বিৰল ধূমকেতু C/2022E3৷ এই ধূমকেতুটোৱে অহা ২ ফেব্ৰুৱাৰীত পৃথিৱীৰ একেবাৰে ওচৰত অৱস্থান কৰিব৷ C/2022E3 ধূমকেতুটো আমাৰ সৌৰজগতৰ একেবাৰে শেষ প্ৰান্তত সকলোতকৈ বেছি সময় থাকিব৷ বিভিন্ন শিলাখণ্ড আৰু বৰফৰ পৰিমণ্ডলে সৌৰমণ্ডলক ঘেৰি ধৰিছে আৰু তাৰ মাজতে C/2022E3 ধূমকেতুটোৱে অৱস্থান কৰিব৷ বিজ্ঞানীয়ে জনোৱা মতে প্ৰতি ৫০ হাজাৰ বছৰৰ মূৰত C/2022E3 নামৰ ধূমকেতুটোৱে এবাৰ সূৰ্যক প্ৰদক্ষিণ কৰে৷ এই ধূমকেতুটো শেষবাৰৰ বাবে পৃথিৱীৰ আকাশত আৱিৰ্ভাৱ হৈছিল প্ৰস্তৰ যুগত৷ সেই সময়ত পৃথিৱীত নিয়ানডাৰ্থাৰ তথা মানুহৰ সহাৱস্থান আছিল৷ বিজ্ঞানীয়ে সদৰী কৰা মতে পৃথিৱীৰ পৰা C/2022E3 ধূমকেতুটোৰ দূৰত্ব ৪-৫ কোটি কিলোমিটাৰ৷ একাংশ বিজ্ঞানীৰ মতে প্ৰস্তৰ যুগত পৃথিৱীত C/2022E3-ক দেখা পোৱা গৈছিল৷ ইয়াৰ আলোক দূষণমুক্ত পৰিৱেশত উত্তৰ গোলাৰ্ধত দেখা পোৱা যায়৷ বুয়েটছ নক্ষত্ৰমণ্ডলৰ ওচৰা-উচৰিকৈ লঘু সপ্তৰ্ষিমণ্ডলৰ পূবে C/2022E3-এ অৱস্থান কৰিছে৷ সেয়ে ১ অথবা ২ ফেব্ৰুৱাৰীত খালী চকুৰে দেখা পোৱা যাব C/2022E3-ক৷ বিজ্ঞানীয়ে জানিবলৈ দিয়া মতে C/2022E3-ক ঘেৰি আছে বিভিন্ন গেছৰ মেঘে৷ ইয়াত পোৱা কাৰ্বন গেছ বিৰল প্ৰকৃতিৰ৷ এই ধূমকেতুত ডায়াটনিক কাৰ্বন পোৱা যায়, যাৰ সৈতে দুটা কাৰ্বন পৰমাণুৰে গঠিত৷ বিজ্ঞানীসকলে ধাৰণা কৰা মতে এইবাৰো হয়তো শেষবাৰ C/2022E3-ক দেখা পোৱা যাব৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here