জানেনে ? নহৰুৰ আছে অসামান্য ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা

0
272

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে নহৰু উপকাৰী। গৰম পানীৰে ২-৩ ফোটামান নহৰু খালে কোষ্ঠকাঠিন্য দূৰ হয়। পেট ফুলিলে ১-২ কোঁহ নহৰু কেঁচাই চোবাই খালে পেট ফুলা কমে। সতেজ নহৰুৰ আটাইতকৈ সক্ৰিয় উপাদানবোৰ হৈছে ‘এলিন’ (এমিনো এচিড) আৰু এলিনেজ (এনজাইম)।

যেতিয়া নহৰুৰ এটা দানা আঘাতপ্ৰাপ্ত হয় তেতিয়া এলিন আৰু এলিনেজ যৌগ মিহলি হৈ এলিচিন গঠন কৰে, যি নহৰুৰ তীব্ৰ গোন্ধৰ বাবে দায়বদ্ধ। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, এলিচিন কেই ঘণ্টামানৰ ভিতৰতে আন ছালফাৰ যৌগলৈ বিভক্ত হয়। এই যৌগবোৰৰ বিভিন্ন ধৰণৰ অভাৰলেপিং নিৰাময় গুণ আছে।

নহৰুৱে হৃদপিণ্ডৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষিত ৰাখে । হৃদৰোগৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰাত নহৰু এক প্ৰাকৃতিক কাৰক। ই কলেষ্টেৰল আৰু ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে। কঠিন ৰক্তনলীবোৰ শিথিল কৰি আৰু প্লেটলেট একত্ৰীকৰণ প্ৰতিহত কৰি আপোনাৰ হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে।

নহৰুৱে নাইট্ৰিক অক্সাইডৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে যি ৰক্তনলীবোৰ শিথিল কৰি ৰাখে। ই প্লেটলেটবোৰ প্ৰ’টিনৰ সৈতে বান্ধি ৰখাত বাধা দিয়ে, যি তেজ গোট মৰা হ্ৰাস কৰে। দৈনন্দিন খাদ্য সামগ্ৰীত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা এক স্বাস্থ্য লাভকাৰী মছলাজাতীয় পাচলি হৈছে নহৰু (Garlic)।

শাক-পাচলিৰ উপৰি মছলাজাতীয় পাচলিবোৰৰো শৰীৰৰ পক্ষে গুণাগুণৰ যথেষ্ট প্ৰমাণ আছে। বিভিন্ন ভিটামিন, খনিজ উপাদান তথা অন্যান্য পুষ্টিকৰ উপাদানেৰে ভৰপূৰ এই শাক-পাচলি, মছলা আদিবোৰে বিভিন্ন শাৰীৰিক সমস্যা বা ৰোগ দূৰত ৰখাত সহায় কৰে।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here