কোম্পানীৰ নতুন কৌশল বহু সামগ্ৰীৰ দাম একে ৰাখি ওজন হ্ৰাস

0
299

বজাৰত এতিয়া সকলো সামগ্ৰীৰে দাম বৃদ্ধি পাইছে৷ কিন্তু এনে সময়তো কিছুমান সামগ্ৰীৰ দাম একেই আছে৷ পিছে দাম একে থাকিলেও আপুনি নজনাকৈয়ে কোম্পানীসমূহে উক্ত সামগ্ৰীসমূহৰ প্ৰতিটো পেকেটৰে ওজন হ্ৰাস কৰিছে৷  
পাৰ্লি-জি বিস্কুটৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বাচন ধোৱা ভিমবাৰ  চাবোনলৈকে  প্ৰায় সকলো সামগ্ৰীৰে পেকেটৰ ওজন হ্ৰাস পাইছে৷ কোম্পানীসমূহে এনেদৰে কৌশলেৰে দাম একে ৰাখি সামগ্ৰীৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ফলত সাধাৰণ জনতাৰ মূৰত মাধমাৰ পৰিছে৷ 
উদাহৰণ স্বৰূপে পাঁচ টকীয়া পাৰ্লি-জিৰ এটা পেকেটৰ ওজন পূৰ্বতে ৬৪ গ্ৰাম আছিল যদিও এতিয়া হ্ৰাস কৰা হৈছে ৫৫ গ্ৰামলৈ৷ আনহাতে এটা পেকেটত ১৩খন বিস্কুট পোৱা গৈছিল যদিও এতিয়া পোৱা যায় ১১খন বিস্কুটহে৷ একেদৰে কলগেটৰ দহ টকীয়া টুথপেষ্টৰ ওজন হ্ৰাস পাইছে সাত গ্ৰামকৈ৷ 
পূৰ্বতে যিটো পেকেটৰ ওজন আছিল ২৫ গ্ৰাম, এতিয়া হৈছেহি ১৮ গ্ৰাম৷ এশ টকীয়া কেডবেৰিজ চকলেটৰ দাম একেই আছে যদিও ওজন কিন্তু অভাৱনীয়ভাৱে হ্ৰাস কৰা হৈছে৷ পূৰ্বতে যিটো চকলেটৰ ওজন ১৫০ গ্ৰাম আছিল এতিয়া সেই একেই চকলেটৰ ওজন হৈছে ১০০ গ্ৰাম৷ দহ টকীয়া বিকাজি ভুজিয়াৰ পেকেটৰ পূৰ্বতে এটা পেকেটৰ ওজন ৮০ গ্ৰাম আছিল যদিও এতিয়া অভাৱনীয়ভাৱে ৪০ গ্ৰামলৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে৷ 
একেদৰে ডাৱৰ আমলা তেলৰ বিছ টকীয়া বটলটোত থকা তেলো ২৫ মিলি লিটাৰ কৰ্তন কৰিছে কোম্পানীটোৱে৷ ৪০ টকীয়া ডেটল হেণ্ড ৱাশ্বৰ পেকেটৰ ওজনো পূৰ্বৰ ২০০ মিলি লিটাৰৰ পৰা ১৭৫  মিলি লিটাৰলৈ হ্ৰাস পাইছে৷ কিন্তু এইবোৰ সামগ্ৰীৰ দাম পূৰ্বৰ দৰে একেই আছে৷ সাধাৰণ জনতাই ওজনতকৈ সদায়ে দামৰ ক্ষেত্ৰত অধিক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰে৷ 
সেয়েহে সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰা কোম্পানীসমূহে দাম বৃদ্ধি নকৰি সামগ্ৰীসমূহৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ কৌশল গ্ৰহণ কৰিছে৷ ইয়াৰ ফলত সাধাৰণ জনতাৰ মূৰত কৌশলেৰে কোম্পানীসমূহে শোধাইছে মাধমাৰ৷ এনেদৰে কোম্পানীসমূহে দাম বৃদ্ধি নকৰি সামগ্ৰীৰ প্ৰতিটো পেকেটৰে ওজন হ্ৰাস কৰা কাৰ্য বিশেষ লক্ষণীয় হৈ পৰিছে৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here