সজাগতা : ডব্লিউ ডব্লিউ এফৰ দ্বাৰা ‘শগুন ঘূৰাই আনক’ প’ষ্টাৰ মুকলি

0
507

ডব্লিউ ডব্লিউ এফ ইণ্ডিয়াই আন্তৰ্জাতিক শগুন সজাগতা দিৱসত প্ৰতিটো প্ৰজাতিৰ সংৰক্ষণ তথ্যৰ সৈতে ভাৰতত শগুনৰ প্ৰজাতিৰ ওপৰত এখন প’ষ্টাৰ মুকলি কৰে৷ শগুনবোৰক প্ৰায়ে সিহঁতৰ অবয়ৱ আৰু খাদ্যাভ্যাসৰ বাবে ৰাক্ষস বুলি গণ্য কৰা হয়৷ শগুনে মৃত জন্তুৰ পৰা ৰোগ বিয়পা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু পৰিৱেশ পৰিষ্কাৰকৰ্তা হিচাপে কাম কৰে যদিও সিহঁতৰ প্ৰতি মানুহৰ ধাৰণাই সিহঁতৰ গুৰুত্ব হ্ৰাস কৰে৷ শগুনৰ বিষয়ে মানুহৰ বুজাবুজি উন্নত কৰাৰ বাবে ডব্লিউ ডব্লিউ এফ ইণ্ডিয়াই আমাৰ দেশত পোৱা শগুনৰ নটা প্ৰজাতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি প’ষ্টাৰ এখন সৃষ্টি কৰিছে– ‘ডব্লিউ ডব্লিউ এফৰ দ্বাৰা শগুন ঘূৰাই আনক’৷ শগুনৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পোৱাৰ বাবে ৰাজ্যৰ বন বিভাগ আৰু অন্যান্য প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সৈতে প’ষ্টাৰখনৰ ভাগ-বাটোৱাৰা কৰা হ’ব আৰু সেইবোৰ সংৰক্ষণৰ বাবে পদক্ষেপ ল’বলৈ আহ্বান জনোৱা হ’ব৷
প’ষ্টাৰখন হিন্দী, মাৰাঠী, গুজৰাটী, মালায়ালম, তেলুগু, তামিল, কানাড়া, বাংলা আৰু অসমীয়াত তৃণমূল পৰ্যায়ত বিস্তৃত প্ৰসাৰৰ বাবে উপলব্ধ হ’ব৷ শগুনৰ জনসংখ্যা কম সংখ্যালৈ হ্ৰাস পাইছে আৰু দেশত সিহঁতৰ সংৰক্ষণ অপৰিহাৰ্য৷ কেইটামান প্ৰজাতিৰ বন্দী প্ৰজনন, পশু চিকিৎসাত ডাইক্লোফেনাক ছডিয়ামৰ ব্যৱহাৰ নিষিদ্ধ কৰা আৰু বনাঞ্চলত শগুনৰ সংখ্যা নিৰীক্ষণ কৰাৰ দৰে বিভিন্ন পদক্ষেপ চৰকাৰ আৰু কেইবাটাও সংৰক্ষণ সংগঠনে গ্ৰহণ কৰিছে৷ ডব্লিউ ডব্লিউ এফ ইণ্ডিয়াৰ মহাসচিব আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া বি সিঙে কয় যে ভাৰতত শগুনৰ প্ৰজাতি সম্পৰ্কে সজাগতা বিয়পোৱাটোৱে সেইবোৰ সংৰক্ষণৰ প্ৰয়োজনীয়তা দূৰ কৰাত সহায় কৰিব৷ দেশত শগুনৰ জনসংখ্যা সুৰক্ষিত আৰু উন্নত কৰাৰ বাবে কিছু সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে৷ এনে ধৰণৰ পদক্ষেপৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে আশা কৰে যে শগুনৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধি পাব আৰু সিহঁতে পাৰিপাশ্বিৰ্ক সেৱা আগবঢ়াই যাব৷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here